متاسفانه قانون تسهیل و تبعات اجرای آن موجب کاهش سطح علمی کارآموزان وکالت می شود
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۳۲
کد مطلب: 4369
 
روز پنجشنبه مورخ ۱۲ بهمن ۱۴۰۲ نشستی با حضور اعضای هیات مدیره، اعضای کمیسیون پارلمانی و نماینده مردم نطنز،قمصر و بادرود در محل کانون وکلای دادگستری استان اصفهان برگزار شد.
در این جلسه دکتر حسین ادیب، رئیس کانون در رابطه با ضرورت استقلال کانون وکلا گفت: از سال ۱۳۳۱ با تصویب نخست وزیر وقت، مرحوم دکتر محمد مصدق و تصویب مجلسین در سال ۱۳۳۳ استقلال کانون وکلا به رسمیت شناخته شد. از منظر بین المللی نیز حفظ استقلال کانون وکلا در جهت حفظ حقوق عامه مردم یک اصل شناخته شده است و باید از این استقلال حمایت کرد.
دکتر ادیب افزود: مصوبات مجلس در خصوص نهاد وکالت باید در جهتی باشد که ناقض استقلال کانون های وکلا و وکلای دادگستری نشود. زیرا همانطور که اشاره شد این استقلال یک اصل بین المللی است که در جهان پذیرفته شده است.وکیل دادگستری باید در دفاع از حقوق مردم از استقلال برخوردار باشد تا حاکمیت نتواند وکیل را جهت امر دفاع، تحت تاثیر قرار دهد.
وی همچنین تصریح کرد: اگر وکیل مستقل نباشد و از ابطال پروانه وکالت خود در هراس باشدامکان دفاع قانونی از موکلین خود را نخواهد داشت. اگر کانون ها و وکلا از این استقلال برخوردار نباشند و نتوانند از حقوق مردم و متهمین دفاع کنند حاکمیت قانون زیر سوال می رود و دادرسی عادلانه محقق نخواهد شد.
دکتر ادیب افزود: متاسفانه مصوبات مجلس در سال های گذشته به سمت و سویی رفته که افرادی که صلاحیت علمی لازم را ندارند وارد حرفه وکالت می شوند و این مسئله جامعه وکالت را دچار افت خواهد کرد و دادگستری ها هم ظرفیت آموزش و پذیرش این تعداد کارآموز را ندارند. بنابراین نمایندگان باید حتما در جهت اصلاح قانون تسهیل قدم بردارند.
رئیس کانون به استفساریه ای که اخیرا در مجلس و در رابطه با قانون تسهیل عنوان شده اشاره کرد و گفت: در این استفساریه عنوان شده که بعد از قبولی در آزمون وکالت دیگر آزمونی از کارآموزان گرفته نشود که این کاملا خلاف مصالح کارآموز و مردم است.با این استفساریه وکلایی که بسیار از لحاظ علمی ضعیف هستند وارد این حرفه خواهند شد. ما انتظار داریم که نمایندگان نسبت به این استفساریه روشنگری کنند و اجازه ندهند نهاد وکالت تضعیف شود. قوانین مربوط به اختبار و دوران کارآموزی کارآموزان وکالت بسیار حساب شده تدوین شده و موجب افزایش توان علمی وکلا می شود.  
Share/Save/Bookmark