پنجاه و نهمین جلسه هیأت مدیره دوره دوازدهم کانون وکلای دادگستری استان اصفهان برگزار شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۵۲
کد مطلب: 3539
 
پنجاه و نهمین جلسه هیأت مدیره دوره دوازدهم کانون وکلای دادگستری استان اصفهان برگزار شد.
روز یکشنبه مورخ 1401/03/29 پنجاه و نهمین جلسه هیأت مدیره دوازدهمین دوره کانون وکلای دادگستری استان اصفهان رأس ساعت  9:30 با حضور وکیل دکتر لیلا رئیسی، وکیل امیر حسین سجادیه، وکیل دکتر محمد جعفری فشارکی، وکیل شهرام محقق دولت آبادی، وکیل مجتبی اسدیان و وکیل داوود عابدی در محل کانون برگزار شد.
در ابتدای جلسه وکیل شهرام محقق دولت آبادی به ارائه گزارش از جلسه شورای اجرایی مورخ 1401/03/26 پرداخت. وی اظهار داشت:« نشست شورای اجرایی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران روز پنجشنبه مورخ 1401/03/26 با حضور اعضای هیأت رئیسه و نمایندگان کانون های وکلای دادگستری در محل اتحادیه برگزار شد. در ابتدا رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران گزارشی از امور جاری اتحادیه ارائه و سپس به بیان توضیحاتی درخصوص  طرح تحقیق و تفحص از کانون های وکلا، طرح حضور نمایندگان حقوقی شرکت های خصوصی و نیز مکاتبات قوه قضائیه و دادگستریهای استانها با کانون های وکلا در ارتباط با اجرای مواد آیین نامه پرداخت. سپس آقای ابراهیم کیانی، نایب رئیس اول اتحادیه گزارشی از اقدامات انجام شده درباره آزمون پذیرش کارآموز وکالت دادگستری سال 1400 و هماهنگی با سازمان سنجش و نیز تعداد کل شرکت کنندگان به تفکیک استانی و کانونی و مجموع داوطلبان شرکت در این آزمون ارائه نمود. در ادامه پیرامون موضوعات مطروحه در جلسه، مصوباتی صورت گرفت و در پایان مقرر گردید نظر به ضرورت تشکیل جلسه هیأت عمومی و استماع گزارش مذاکره کنندگان با قوه قضائیه در ارتباط با آیین نامه اخیر التصویب و تصمیم گیری جهت اتخاذ رویه واحد، جلسه هیأت عمومی به زودی تشکیل گردد.»
در ادامه وکیل محمدرضا قنبریان ضمن حضور در جلسه به ارائه گزارش درخصوص عملکرد مرکز داوری و پیشنهاداتی جهت بهبود این عملکرد و رفع مشکلات موجود پرداخت. وی بیان نمود:« آنچه که در اولین دوره تشکیل مرکز داوری مدنظر قرار گرفت آن بود که در سایت کانون، صفحه ای به داوری اختصاص داده شود و در حسابداری کانون نیز ردیفی به امور داوری اختصاص یابد. سابقا در حسابداری ردیفی تحت عنوان داوری وجود داشت ولیکن متأسفانه در حال حاضر فقدان این ردیف در حسابداری موجب بوجود آمدن معضلاتی شده است، از جمله آنکه در بررسی پرونده های داوری کانون از سال 1395 تاکنون اساسا مشخص نیست که آیا پرونده های مذکور عایداتی برای کانون داشته است یا خیر. در حال حاضر ما براساس نوبت، شروع به ارجاع پرونده های داوری نموده و یک دوره آموزشی هم برگزار کرده ایم. البته لیست موجود از همکاران، دربردارنده تمامی حائزین شرایط نبوده و در نظر داریم فراخوانی جهت تکمیل لیست داوری از افرادی که دوره داوری را گذرانده و حائز شرایط لازم هستند، بدهیم. اولین تقاضای ما این است که ردیفی که سابقا در حسابداری برای امر داوری وجود داشت، مجددا احیا شود. دومین نکته ای که وجود دارد این است که در زمان ثبت تقاضا با چالش مکاتبات رو به رو هستیم و این تقاضا و ارسال مراسلات، کارمند مربوطه، هزینه ثبت و امثالهم هزینه هایی در پی خواهد داشت. لذا تقاضای ما این است که دو نوع هزینه برای داوری در نظر گرفته شود که یکی از آن ها مربوط به ثبت تقاضای داوری باشد. همچنین معیار و ملاکی برای پرداخت هزینه داوری تعیین و درخصوص میزان قدرالسهم کانون نسبت به ارجاعات نیز درصدی اتخاذ شود. از سوی دیگر در ارتباط با موضوع ثبت مؤسسه با توجه به اینکه اساسنامه مرکز حدود 15 روز پس از اجرایی شدن دستورالعمل قوه قضائیه تصویب شد در عمل با مشکلاتی رو به رو شدیم. راهکارهای متفاوتی برای برون رفت از این مشکلات پیش بینی نمودیم. در حال حاضر مطابق با دستورالعمل موجود، اشخاص حقیقی باید متقاضی ثبت باشند و ضمنا باید در آزمون شرکت نموده و حدنصاب قبولی را کسب کنند و پس از فراخوان قوه قضائیه، مصاحبه ای انجام و سپس طی مجمع عمومی فوق العاده سهام خود را به کانون واگذار نمایند. یکی از پیشنهادات بنده برگزاری همایش کشوری داوری های فعال در کانون های کشور است که با توجه به جایگاه داوری ابتکار بسیار خوبی خواهد بود. از جمله ثمرات این همایش می توان به یکپارچه سازی نحوه داوری در کل کانون های کشور، استفاده از تجربیات دیگران، واحد سازی روش ترویج فرهنگ داوری در حل اختلافات و تعیین حداقل استاندارد دوره های آموزشی اشاره نمود.»
سپس وکیل شهرام محقق دولت آبادی پیرامون جلسه با رئیس و اعضای کمیسیون وکالت تخصصی به ارائه توضیح پرداخت. وی اظهار داشت:« پیرو مأموریتی که در ارتباط با دعوت از اعضای کمیسیون وکالت تخصصی از طرف هیأت مدیره به اینجانب اعطا شد در هفته گذشته از اعضای کمیسیون مذکور دعوت به عمل آمد. محور بحث در جلسه مذکور، اجرایی نمودن بحث وکالت تخصصی در کانون بود. در ابتدا با توجه به آنکه به موجب آیین نامه ی مصوب هیأت مدیره وظیفه کمیسیون، اعلام تخصصهای مورد نیاز در هر فراخوان است و از آنجا که نظر هیأت مدیره بر آن بود که در پارت اول، در سه حوزه تخصصی فراخوان داده شود با همفکری و نظر دوستان در کمیسیون، مقرر شد در اولین فراخوان در سه حوزه تخصصی دعاوی خانواده، دعاوی مربوط به حقوق بیمه و دعاوی موجر و مستأجر، فراخوان داده شود. در ارتباط با زمان ثبت نام برای هر یک از این سه تخصص نیز مقرر شد از تاریخ 10 تیرماه لغایت 31 تیرماه از همکاران متقاضی، جهت تشکیل پرونده ثبت نام به عمل آید. به منظور اطلاع همکاران از شرایط عمومی و اختصاصی مصرح در شیوه نامه و آیین نامه کمیسیون و نحوه اعطای گواهی های تخصصی به همکاران نیز مقرر گردید مراتب از طریق سایت کانون اطلاع رسانی شود که این اقدام نیز از طرف روابط عمومی با بارگذاری شیوه نامه و آیین نامه مربوطه در سایت کانون به عمل آمد. لازم به ذکر است از زمان درج فراخوان مذکور، استقبال بسیار خوبی از سوی همکاران بعمل آمده است. در این راستا و در جهت کسب اطلاع از گرایشها و علاقمندی همکاران در حوزه های تخصصی  مربوطه به زودی یک فرم نظرسنجی در سایت کانون قرار گرفته و از همکاران محترم تقاضا می شود پس از اعلام کانون، نسبت به تکمیل فرم نظرسنجی اقدام تا در فراخوانهای بعدی با توجه به نتایج به دست آمده از این نظرسنجی نسبت به تعیین حوزه های تخصصی و فراخوان در آن حوزه ها اقدام لازم صورت گیرد.»
سپس هیأت مدیره وارد دستور جلسه شد:
دستور اول جلسه: هیأت مدیره به اتفاق آرای حاضرین هزینه درخواست و تشکیل پرونده داوری در کانون وکلا را تعیین نمود.
دستور دوم جلسه : هیأت مدیره به اتفاق آرای حاضرین مصوب نمود 30 درصد از حق الزحمه داوری به کانون وکلا تعلق می گیرد.
دستور سوم جلسه: با توجه به اینکه لایحه تشکیل و فعالیت مؤسسات حقوقی ارائه دهنده خدمات وکالتی در دولت در دست بررسی است هیأت مدیره مقرر نمود کارگروهی متشکل از آقایان دکتر محمد جعفری فشارکی، شهرام محقق دولت آبادی و مجتبی  اسدیان نسبت به بررسی لایحه مذکور و ارائه نقطه نظرات کانون به نمایندگان حاضر در کمیسیون مربوطه در وزارت دادگستری ظرف دو هفته آتی اقدام نمایند.
دستور چهارم جلسه: هیأت مدیره ضمن بررسی پرونده های نقل و انتقال به اتفاق آرای حاضرین اتخاذ تصمیم نمود.
جلسه در ساعت 13:00 به پایان رسید.
مقرر شد جلسه آتی هیأت مدیره روز یکشنبه مورخ 1401/04/05 برگزار گردد.
Share/Save/Bookmark