مشروح سخنرانی ریاست کانون وکلای دادگستری استان اصفهان در جلسه فوق العاده هیات مدیره
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۷
کد مطلب: 2609
 
روز دوشنبه ۱۱ فروردین ماه ۱۳۹۹، جلسه فوق العاده هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری استان اصفهان به منظور بررسی پیش نویس اصلاح آیین نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانونهای وکلای دادگستری با حضور تعدادی از روسای ادوار هیات مدیره و رؤسای ارکان و کمیسیونها برگزار گردید.

🔰در این جلسه، دکتر لیلا رئیسی، ریاست کانون وکلای اصفهان، ضمن تبریک فرارسیدن سال نو درخصوص علت در اختیار قرار ندادن متن پیش نویس و عدم ارائه آن به همکاران اظهار داشت: با توجه به آنکه این پیش نویس با قید خیلی محرمانه ابلاغ شد و با عنایت به تأکید معاونت محترم حقوقی قوه قضائیه‌ مبنی بر لزوم حفظ محرمانگی آن و با درنظر گرفتن تأکید ریاست محترم اتحادیه و ضرورت همراهی و حفظ وحدتی که در این شرایط برای ما فوق العاده حائز اهمیت است، اقتضا آن بود که ما محرمانگی آن را حفظ کرده و صبر کنیم تا این قید برداشته شود.


🔰وی ادامه داد: پیرو اقدامات و پیگیری‌های قوه قضائیه در سال ۱۳۸۸ اصلاحیه ای بر این آیین نامه انجام و به کانونها ابلاغ شد که در آن زمان با توجه به تصمیم بزرگانی همچون مرحوم استاد کشاورز، این آیین نامه اصلاحی، هیچگاه اجرا نگردید. چندی پیش، نامه ای به کانونهای وکلای دادگستری و اتحادیه درخصوص اصلاح آیین نامه سال ۸۸ ارسال و طی آن ارائه نقطه نظرات کانونهای وکلای دادگستری خواسته شد. از آن جا که به موجب ماده ۲۲ لایحه قانونی استقلال کانونهای وکلا، تهیه و تنظیم هر نوع آیین نامه در ارتباط با امور مختلف مربوط به کانونهای‌ وکلا و وکلا، مشروط به درخواست و اظهار نظر کانونهاست و این یک قید قانونی کاملا شفاف در ماده ۲۲ قانونی است که همچنان لازم الاجرا می باشد، پس از برگزاری جلسات فوق العاده در هیأت مدیره های کانونهای وکلای دادگستری و اتحادیه، همه متفق شدند که در پاسخ، نامه ای به قوه قضائیه ارسال شود که طی آن تمام کانونها متحد و بطور صریح، اعلام نمودند، آیین نامه سال ۸۸ فعلا نیاز به هیچگونه اصلاحی ندارد.


🔰وی ادامه داد: بعداز ظهر روز ۲۸ ام اسفندماه در پایان ساعت اداری به یکباره پیش نویس ۱۹۸ ماده ای اصلاحی این آیین نامه به ریاست محترم اتحادیه، ابلاغ گردید. 


🔰با توجه به بعد مسافت بین استانها و مرکز و ازطرفی با توجه به ضرورت تبادل نظر مکرر و مستمر بین اتحادیه و کانونها، جناب دکتر شهبازی نیا از طریق فضای مجازی به تمامی رؤسای کانونها، دریافت پیش نویس را اعلام نموده و به دلیل وجود قید محرمانگی، به ارائه توضیحات کلی پیرامون آن پرداختند.

🔰دکتر رئیسی در ادامه ضمن بیان توضیحات مختصر درخصوص پیش نویس، عنوان داشت: مطابق این پیش نویس، اختیار کانونها عمدتا محدود به امور اداری و اجرایی داخلی خودشان شده و در مجموع باید گفت موادی که در این پیش نویس آمده به شکل بسیار اساسی و جدی به چهارچوبه اساسی کانونها، به استقلال کانونها، به مواد قانونی مرتبط با حرفه وکالت که تمامی آنها همچنان معتبرند، آسیب وارد نموده است.


🔰ریاست کانون اظهار کرد: پس از مذاکرات و‌ گفت و گوهای بسیار، این مسئله پیش آمد که چه اقدامی در برابر آن می توان انجام داد و به شرح مختصری از نظرات برای همکاران پرداختند .


🔰وی ادامه داد: پیرو پیشنهاد مذکور، روز یکشنبه ۱۰ ام فروردین ماه، جلسه ای برگزار و صحبت های مختلفی مطرح گردید؛ از جمله آنکه اگر روزی هم نیاز به تغییر قواعد و مقررات حرفه وکالت باشد، باید از طریق قانونی و وضع قانون صورت گیرد و در آن صورت، ما حاضر هستیم با قوه قضائیه همکاری و هماهنگی کنیم و مواردی که ضرورت دارد اصلاح شود را در قالب پیشنهاد قانونی و راهکارهای قانونی، ارایه خواهیم کرد.


🔰دکتر رئیسی در خاتمه سخنان خود، اظهار داشت: مذاکرات اتحادیه و رؤسای کانونها، همچنان در جریان است. شرایط بگونه ای است که ما باید تصمیمات اساسی تر و جدی تری اتخاذ نماییم. بحث های مختلفی مطرح است و امیدواریم که بتوانیم با تبادل نظر و گفت و گو و شنیدن نقطه نظرات همکاران، موضع هوشمندانه و درستی در مقابل این پیش نویس، در پیش بگیریم.


🔰رییس کانون وکلای اصفهان با بیان اینکه استقلال نهاد وکالت خط قرمز مدیران نهاد وکالت است به همکاران وکیل اطمینان داد که همچون بزرگان که در این سالها پاسدار استقلال، به عنوان وصف جوهری این نهاد بوده اند ، با اتحاد و همدلی با دیگر مدیران کانون های وکلا از استقلال کانون وکلا و استقلال وکیل دادگستری پاسداری می نمایند.
روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
Share/Save/Bookmark