نبود تخصص، توانمندی و تعهد به اجرای قوانین و ضوابط علل اصلی فاجعه فروریختن متروپل
تاریخ انتشار : شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۲
کد مطلب: 3497
 
کمیسیون حقوق بشرکانون وکلای دادگستری استان اصفهان در پی بروز فاجعه فروریختن مجموعه ساختمانی متروپل در شهر آبادان و کشته و مجروح شدن تعداد زیادی از هموطنان بیانیه ای صادر کرد.
کمیسیون حقوق بشرکانون وکلای دادگستری استان اصفهان در پی بروز فاجعه فروریختن مجموعه ساختمانی متروپل در شهر آبادان و کشته و مجروح شدن تعداد زیادی از هموطنان بیانیه ای به شرح زیر صادر کرد:
ایران عزیز و شهر آبادان سربلند و پر افتخار این روزها عزادار فاجعه ای است که جان ده ها انسان را به کام مرگ کشاند. فرو ریختن برج متروپل که سازه ای نوساز محسوب می شود غیر قابل توجیه و نزد افکار عمومی محکوم است و بنابرآنچه از سوی مسئولان دولتی عنوان می شود فساد گسترده ای بین پیمانکار، سازنده، ناظر، دستگاه های صادرکننده مجوز و ... وجود داشته است. بروز چنین حوادث تلخی اهمیت و توجه به تخصص گرائی در هر زمینه و گرایشی را در ارتباط با اداره یک جامعه بیش از پیش نمایان می کند. حق حیات، بنیادین ترین حق انسانی است. دیگر حقوق پیش بینی شده در اسناد بین المللی حقوق بشر متوقف بر حق حیات است. پیش بینی نکردن مقررات لازم در برخورد با کسانی که حق حیات دیگران را به خطر می اندازند می تواند به نوعی نقض حیات باشد. بنابراین به تصریح میثاق حقوق مدنی- سیاسی، دولتها مکلف هستند تمهیداتی را در جهت پاسداری از حق حیات تمام شهروندان فراهم کنند. افکار عمومی و خانواده های داغدار خواهان مجازات مقصران اصلی این فاجعه هستند کسانی که عمداً و یا سهواً از انجام وظایف قانونی و اجرای قوانین خودداری و در روند ساخت و ساز این پروژه به هر دلیلی از نقص ها و معایب آن چشم پوشی کرده اند. کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری استان اصفهان، ضمن تسلیت به مردم شریف آبادان و ملت ایران بابت این فاجعه دلخراش، ابراز امیدواری می کند اولاً، تمامی مقصران این حادثه، بدون هیچگونه اغماض و مصلحت اندیشی مورد پیگرد قانونی قرار گیرند و ثانیاً، با به کار گیری افراد شایسته، پاک دست و متخصص در مناصب مختلف و همچنین تقویت مکانیزم های نظارتی، دیگر شاهد چنین فجایعی در کشور ایران نباشیم.
Share/Save/Bookmark